Rury należy zaliczyć do elementu konstrukcyjnego, które są wyrabiane w hutnictwie. Posiadają poprzeczny przekrój i różne długości, które są osiągane przewalcowaniem oraz przeciąganiem. Taką rurę można także stworzyć podczas spawania, bądź zgrzewania ze sobą stalowych blach.
Ten typ armatury przemysłowej jest stosowany w hydraulice. Przez rury jest także możliwość przeprowadzania gazów, bądź spełniają też określone zadania w przemyśle budowniczym i stanowią części konstrukcyjne poszczególnych maszyn i pojazdów.
Jakie mamy rodzaje rur instalacyjnych?
-
Rury kołnierzowe – pozwalają łączyć rury w rurociągi
-
Rury kielichowe – posiadają końcówkę w kształcie kielicha i umożliwiają łączenie rur
-
Rury przewodowe gładkie - powstają z nich np. rurociągi
-
Rury instalacyjne - tworzą instalacje w budynkach
Rury instalacyjne oraz ich zastosowania
Rury instalacyjne można podzielić na trzy rodzaje: lekkie, średnie i ciężkie. Główną różnicą jest grubość ścianek znajdujących się przy zewnętrznej średnicy. Dzięki temu powstaje zróżnicowanie, jeśli chodzi o wartość ciśnienia roboczego. Rury instalacyjne, które są wykorzystywane do tworzenia systemu wodociągowego należy dodatkowo powlec wewnątrz i na zewnątrz cynkiem, który będzie stanowił ich warstwę ochronną. W ten sposób uchronimy rury przed procesem korozyjnym.Aby móc scalić ze sobą rury stalowe, powinno się zastosować połączenie gwintowane i rozłączne. Należy pamiętać, by wszystkie połączenia pomiędzy rurami były szczelne. W tym przypadku warto jest zastosować materiał uszczelniający z włókna konopnego bądź nawilżonego pokostu, czy też taśmy teflonowej, lub kleju anaerobowego lub pasty.