Rynek paliwowy w Polsce przechodzi przemiany za sprawą nowych przepisów. Część nowelizacji obowiązuje już od kilku tygodni i przynosi pierwsze zauważalne efekty. Kolejna część właśnie wchodzi w życie i już wkrótce zobaczymy, jakie będą ich skutki.
Pakiet paliwowy i jego pierwsze rezultaty
Miesiąc temu zaczęły obowiązywać w Polsce zmiany prawne określone w tak zwanym pakiecie paliwowym. Celem jego wprowadzenia było między innymi ograniczenie działalności szarej strefy oraz redukcja skali oszustw podatkowych. Tuż po zaakceptowaniu pakietu nowelizacji przez parlament, nowe przepisy zaczęły obowiązywać i już na przestrzeni kilku tygodni dało się zauważyć zmiany na rynku, które przedstawiciele branży określają jako pozytywne. Zauważa się między innymi zwiększone zainteresowanie prywatnych stacji benzynowych współpracą ze spółkami paliwowymi. Ograniczenie dostępu do paliw z szarej strefy sprawiło, że warunki tej współpracy znacznie się zmieniły – z korzyścią dla koncernów, a także dla użytkowników, którzy odtąd otrzymywać będą paliwa pochodzące ze źródeł w stu procentach legalnych.
Pora na pakiet energetyczny
Tymczasem w życie wchodzą kolejne zmiany przepisów, tym razem określane jako pakiet energetyczny. Jego założeniem jest między innymi uregulowanie infrastruktury paliwowej poprzez wprowadzenie obowiązkowego rejestru oraz dokładniejsze zdefiniowanie paliw, by ograniczyć możliwość handlu nieopodatkowanymi substancjami importowanymi jako komponenty do produkcji paliwa. Nowe przepisy mają też umożliwiać łatwiejszą wymianę informacji pomiędzy różnymi służbami kontrolnymi. Jak podkreślają przedstawiciele branży, połączenie obu tych pakietów może w końcu przynieść rezultaty, o które branża walczyła od lat. Nowe regulacje, o które postulowały kluczowe dla tej gałęzi polskie koncerny, już teraz przynoszą pozytywne efekty, zatem na przestrzeni kolejnych miesięcy możemy się spodziewać kontynuacji tego zjawiska.