W okresie występowania niskich temperatur na stacjach paliw pojawiają się tak zwane paliwa zimowe. Mają nieco zmieniony skład względem swojej letniej wersji. Dlaczego należy je stosować i w jaki sposób zapewniają bezpieczeństwo samochodom?
Jak się zmieniają parametry paliw zimowych?
Parametry każdego z trzech paliw, benzyny, oleju napędowego oraz LPG, muszą być nieco zmienione w okresie zimowym:
-
Producenci benzyny zimą podwyższają parametr prężności par. Dzięki temu polepszają się właściwości rozruchowe, tak cenne przy dużych mrozach.
-
Zmianie ulega także formuła LPG – zwiększana jest zawartość gazu lotnego (propanu), dzięki czemu możliwa jest optymalizacja ciśnienia par LPG. Wpływa to niekiedy na niewielką podwyżkę cen tego paliwa, jednak efekt w postaci sprawniej i bezpieczniej pracującego silnika na pewno jest tego wart.
-
Największe zmiany zachodzą w składzie oleju napędowego. Modyfikacji ulega parametr CFPP (Cold Filter Plugging Point – temperatura zablokowania zimnego filtra), czyli wartość, poniżej której kryształy parafiny powstające w niskich temperaturach mogą całkowicie zablokować przepływanie oleju przez filtr. Zimą granica ta wynosi -20 stopni Celsjusza, latem jest to 0 stopni, a w okresie przejściowym -10 stopni. Niektórzy producenci dostarczają oleje napędowe, które nie blokują filtra paliwa przy temperaturze -30 stopni, a nawet -45 stopni (tzw. paliwa arktyczne). O dokładną wartość parametrów paliw zimowych można zapytać na stacji benzynowej podczas tankowania.
Trzy pory paliwa
Okres zimowy rozpoczyna się 15 listopada i trwa do końca lutego, natomiast okres letni to czas pomiędzy połową kwietnia a końcem września. Pozostałe dni należą do tak zwanego okresu przejściowego. Oznacza to, że już w najbliższych dniach kierowcy zaczną tankować paliwa o zmienionym, dostosowanym do nowej pory roku składzie.
Zadbaj o swój samochód zimą
Tankowanie odpowiedniego paliwa to tylko jeden ze sposobów dbania o auto w okresie zimowym. Jeszcze przed nadejściem srogiej zimy warto sprawdzić instalację LPG, wymienić filtr paliwa, sprawdzić świece zapłonowe. Jeśli istnieje taka możliwość, samochód należy trzymać w ciepłym miejscu (np. garażu), by ochronić go przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur i uniknąć problemów z zapłonem.