Paliwa dobrej jakości wpływają na sprawną i ekonomiczną pracę silnika, natomiast paliwa, które nie spełniają standardów, mogą powodować zaburzenia w jego pracy oraz jego szybsze zużywanie się.
Warto więc być świadomym, które cechy paliw świadczą o ich jakości. O parametrach benzyny pisaliśmy w naszym ostatnim artykule: Najważniejsze parametry paliw cz. I
Dziś przyszła pora na analizę parametrów oleju napędowego oraz LPG.
41% Europejczyków używa oleju napędowego, którym zasilane są silniki samoczynne. Ważne wskaźniki jakości tego paliwa to:
-
Liczba cetanowa – zdolność do samozapłonu mieszanki paliwowo–powietrznej. Nieprawidłowości w zakresie tego parametru mogą powodować głośną pracę silnika oraz zwiększone zużycie paliwa.
-
Gęstość – niespełnienie norm w tym przypadku może być przyczyną większego zużycia paliwa i ogólnego osłabienia mocy silnika.
-
Skład frakcyjny – wpływa na prawidłową pracę silnika.
-
Temperatura zapłonu – gdy jest zbyt wysoka, silnik pracuje mniej wydajnie, a do środowiska mogą się ulatniać substancje toksyczne. Zbyt niska natomiast grozi wybuchem.
Jeśli zaś chodzi o silniki napędzane za pomocą LPG, znaczące parametry paliwa to:
-
Liczba oktanowa motorowa – gdy jest w normie, paliwo spala się w sposób bardziej ekonomiczny.
-
Zawartość dienów – wpływa na wartość liczby oktanowej motorowej oraz informuje o możliwości tworzenia się osadów.
-
Pozostałości po odparowaniu – wpływa na szybkość zużywania się filtrów i reduktorów.
Jeśli zależy nam na tym, by silnik samochodu przez długie lata służył nam sprawnie i bezawaryjnie, zadbajmy o to, by dostarczać mu najlepszej jakości paliwa ze sprawdzonych źródeł.