Jakość paliw dostępnych na stacjach benzynowych jest regularnie kontrolowana. Celem jest nie tylko zbadanie jakości paliw, ale także ochrona praw konsumentów oraz ukaranie podmiotów, które nie utrzymują wyznaczonych standardów. Pobrane próbki poddawane są analizie, na podstawie której ocenia się jakość paliwa. Pod uwagę brane są różne parametry, m.in. liczba oktanowa. I to tę kwestię chcielibyśmy dzisiaj rozważyć:
Jakie jest znaczenie poszczególnych parametrów i jak wpływają one na jakość kupowanego paliwa?
Zacznijmy od benzyny, związku z tym, że jest najpopularniejszym w regionie paliwem (zgodnie z danymi European Automobile Manufacturers Association z 2014 roku, w Unii Europejskiej używa jej ponad 54% kierowców). Jej najważniejsze parametry to:
-
Liczba oktanowa – czyli odporność na samozapłon paliwa silnikowego. Używanie paliw nie spełniających standardów w tym zakresie może być przyczyną uszkodzeń silnika.
-
Lotność benzyny - czyli zdolność parowania. Benzyna z niewłaściwym wskaźnikiem lotności może zaburzać funkcjonowanie silnika i powodować problemy z jego uruchomieniem bądź nagłe zatrzymywanie jego pracy.
-
Zawartość siarki – także wpływa na właściwą pracę silnika.
-
Zawartość ołowiu – dopuszczalna zawartość ołowiu to 5 mg na litr benzyny. Choć ołów wpływa na zwiększenie liczby oktanowej, to jego oddziaływanie na środowisko jest niekorzystne, dlatego też benzyny ołowiowe nie są dopuszczone do obrotu.
-
Zawartość wody – jej obecność w paliwie może być szczególnie niebezpieczna, gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Zamarzająca woda może uniemożliwić przepływ paliwa.
Jakie parametry mają znaczenie w przypadku pozostałych paliw? O tym przeczytasz tutaj: Najważniejsze parametry paliw cz. II