Rząd, zaniepokojony skalą oszustw związanych z płaceniem podatku VAT od obrotu paliwami, postanowił podjąć kroki mające na celu ograniczenie tego procederu.
Jednym z nich jest przygotowanie tak zwanego pakietu paliwowego, czyli projektu nowelizacji trzech ustaw.
Jego celem jest uszczelnienie rynku paliw płynnych poprzez ograniczenie możliwości unikania podatku VAT.
Jakie ustawy mają być zmienione?
Nowelizacje będą dotyczyły trzech ustaw, a mianowicie:
-
ustawy o podatku od towarów i usług,
-
ustawy o podatku akcyzowym,
-
ustawy prawo energetyczne.
W przypadku tej pierwszej zmienią się obowiązki zarejestrowanego odbiorcy, a także składów podatkowych, które odtąd będą płatnikami VAT. Podatek będzie nałożony już w momencie wprowadzeniu paliwa, a nie – jak dotąd – przy samej jego sprzedaży.
Zmiany pojawią się też w kwestii obrotu paliwami ciekłymi na rynku zagranicznym. Odtąd klientami zarejestrowanych w Polsce składów podatkowych oraz odbiorców będą mogły być jedynie podmioty będące płatnikami VAT w Polsce, a zatem takie, które mają swoje oddziały na terenie naszego kraju i zarejestrowane są z polskim adresem.
Skarb Państwa przestanie tracić na paliwach?
Rząd szacuje, że na tych zmianach uda się zatrzymać w budżecie nawet 2,5 miliarda złotych każdego roku. Dodatkowo we wzmocnieniu budżetu mają też pomóc zmiany w systemie koncesjonowania, które mają ograniczyć funkcjonowanie i rozrost szarej strefy.
Czy podobne działania Rządu rzeczywiście osiągną zamierzony cel? Dowiemy się tego, kiedy tylko projekty zmian zostaną dopracowane, przegłosowane i wprowadzone w życie. Rząd argumentuje jednak, że na proponowanych zmianach zyska nie tylko Skarb Państwa, ale także i uczciwi przedsiębiorcy oraz korzystający z ich usług i towarów klienci.
Źródło: wnp.pl