Inspekcja Handlowa regularnie dokonuje badania jakości paliw. Wśród próbek pobranych w okresie od 18 stycznia do końca września 2016 nieprawidłowości było mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wyniki badania zostały udostępnione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
34 próbki, które nie spełniały wymogów
Inspekcja Handlowa przebadała dotychczas 1208 próbek pochodzących ze 1155 stacji paliw w całej Polsce. 34 z pobranych próbek nie spełniły wymaganych norm jakościowych, co stanowi 2,81% wszystkich poddanych badaniu. W porównaniu do ubiegłego roku jest to wynik pozytywny, gdyż wówczas odsetek ten wynosił około 5%. Wynik ten jednak nie jest jednoznaczny, ponieważ na ogólną poprawę wpłynął znaczny wzrost jakości oleju napędowego – podczas gdy w przypadku benzyny wyniki były w tym roku nieco gorsze.
Olej napędowy na plus, benzyna na minus
Poprawa jakości oleju napędowego jest wyraźnie zauważalna. Tutaj skala uchybień wynosi 2,6% (17 spośród 652 pobranych próbek), podczas gdy rok temu było to aż 7,5%. Jeśli natomiast chodzi o benzyny, odsetek nieprawidłowości wzrósł z 2,4% rok temu do 3% obecnie (także 17 próbek nie spełniło norm, lecz w tej dziedzinie przebadano ich mniej - 556).
Gdzie najczęściej paliwa nie spełniają norm?
Warto też spojrzeć na nieprawidłowości pod względem ich występowania w poszczególnych regionach Polski. Najwięcej uchybień zanotowano w województwie mazowieckim (łącznie 9). Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie (4 uchybienia), a na trzecim pomorskie i zachodniopomorskie (po 3 nieprawidłowe próbki). W województwach śląskim, opolskim i podkarpackim nie zanotowano jeszcze żadnych nieprawidłowości.