Każdego roku Państwowa Inspekcja Handlowa dokonuje kontroli na stacjach benzynowych, pobierając próbki paliw – benzyny, oleju napędowego i LPG.
Badanie ich składu pozwala wykryć nieprawidłowości i określić jakość paliw oferowanych przez stację. W przypadku dużych uchybień, paliwo może być wycofane ze sprzedaży. Informacje na temat nieprawidłowości w udostępniane są przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do wiadomości wszystkich zainteresowanych.
Jakość LPG lepsza niż rok wcześniej
Na podstawie ubiegłorocznej kontroli można wyciągnąć pozytywne wnioski na temat jakości LPG oferowanego na polskich stacjach benzynowych. Wyniki bowiem były znacznie lepsze niż rok wcześniej. W okresie od 18 stycznia do 31 grudnia 2016 roku przebadano łącznie 479 próbek autogazu, natomiast nieprawidłowości zdiagnozowano jedynie w 9 przypadkach, co stanowi zaledwie 1,9% przebadanych próbek.
Jest to wynik znacznie lepszy niż rok wcześniej, kiedy to na 486 przebadanych próbek błędy w składzie dotyczyły aż 18 (3,7%). W 2014 było to 2,4%, więc tendencja jest zmienna. Oby jednak pozytywne wyniki z roku 2016 powtórzyły się podczas kolejnych kontroli, ponieważ wyższa jakość paliwa to korzyść dla wszystkich jego użytkowników.
Jakie nieprawidłowości zostały wykryte w ubiegłym roku? W przypadku LPG dotyczyły one w głównej mierze działania korodującego miedzi. Wykryto też dwa przypadki zbyt dużej zawartości siarki. Warto zaznaczyć też, że najwięcej uchybień Inspekcja wykryła w województwie mazowieckim.