Taki objaw można zaobserwować zazwyczaj wtedy, gdy na przykład podgrzewana ciecz w urządzeniach grzewczych ma zbyt duży wzrost objętości. Aby nie doprowadzić do szkód urządzenia, lub instalacji, zawór, który zamontowano otwiera się i wypuszcza nadmiar ciśnienia.
Może jednak dojść do sytuacji, w której nasz zawór bezpieczeństwa przy normalnej pracy przecieka i nie jest to spowodowane uszkodzoną instalacją. Powody w takim przypadku nie muszą być nawet związane z uszkodzeniem samego zaworu. Na początek powinniśmy się upewnić, czy jego instalacja przebiegła prawidłowo.
Prawidłowa instalacja zasobnika i jej elementów
Zasobnik pojemnościowy- podgrzewacz od strony podejścia należy wyposażyć w:
-
Zawory odcinające
-
Zawór zwrotny
-
Zawór bezpieczeństwa
-
Przeponowe naczynie wzbiorcze
Zawór bezpieczeństwa jest to element armatury przemysłowej, który wspiera zasobnik i zabezpiecza go przed wzrostem temperatury wody i jej objętości. Jeśli chodzi o naczynie przeponowe, równoważy ono zmiany, jakie powstają w zasobniku podczas podgrzewania wody.
Do czego doprowadza zła instalacja?
W wielu przypadkach nie zamontowanie, bądź złe zamontowanie naczynia przeponowego może doprowadzić do kapiącego zaworu bezpieczeństwa. Jeszcze innym powodem może być nieodpowiednie, najczęściej za wysokie ciśnienie w sieci wodociągowej.
Często może też dojść do sytuacji, w której zawór bezpieczeństwa nie zamknie się całkowicie. Dochodzi wówczas do cieknącej nieustannie wody z zaworu i w efekcie doprowadzi to do jego uszkodzenia. Takie coś jest spowodowane zazwyczaj brakującym elementem armatury- reduktorem ciśnienia. Poza regulacją ciśnienia w zaworze bezpieczeństwa, zabezpiecza naszą instalację, jak i urządzenia, które w niej pracują pozwalając przy okazji na ograniczenie zużycia wody.