Biopaliwo. Jest to produkt powstający z biomasy, który sprawia, że transport staje się bardziej ekologiczny, gdyż są ograniczane emisje gazów cieplarnianych. Bezpieczeństwo energetyczne w Europie także zostaje zwiększone.
Jeśli chodzi o sektor transportu mamy do czynienia zupełną emisją gazów cieplarnianych, która dochodzi w Unii Europejskiej dochodzi do jednej czwartej. Emisja drogowego transportu sięga 70%. Unia ma bardzo duże zapotrzebowanie na import ropy naftowej. Poprzez takie działanie zostały wprowadzane na rynek paliwa alternatywne, jakim jest na przykład biopaliwo. Stanowi ono zamiennik paliwa, które jest wytwarzane z ropy naftowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu transport jest bardziej ekologiczny, gdyż gazy cieplarniane nie przedostają się do atmosfery.
Jak to wygląda w Europie?
Biopaliwa w Europie zaczęto promować w 2003 roku. Wprowadzono także wtedy obowiązkowe dodawanie biopaliwa do paliw, jakie zostały przeznaczone do transportu. Cele dyrektywy, jaka została opublikowana w 2009 roku miały dotyczyć energii, która w roku 2020 ma zostać pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Minimum pozyskiwania energii z tych źródeł przeznaczone dla każdego kraju UE ma wynosić 10 %
Biopaliwa zalety i wady
- + Zmniejszają uzależnienie do wykorzystywania ropy naftowej
- + Zaliczają się do czystego, ekologicznego paliwa
- + Nie zawiera siarki
- + Jest nietoksyczne dla ludzkiego organizmu
- - Niekorzystnie wpływa na silniki
- - Nie jest wystarczająco odporne na niskie temperatury
- - Wykorzystywanie roślin wysokoenergetycznych zabierają zbyt dużo miejsca na uprawę roślin spożywczych